Az egyesület rövid története
Az egyesület 2002 februárjában alakult a település polgármesterének Kovács Józsefnek a kezdeményezésére 76 fő helyi lakos részvételével "Polgárőr Egyesület Tápszentmiklós" néven.
A megalakulásnál fontos szerepet játszott a Megyei Polgárőr Szövetség két vezetője, Gangl András megyei elnök, és Pusztai Antal megyei titkár, akik a mai napig elkötelezett harcosai a közbiztonság érdekében végzett önkéntes munkának és összefogásnak.
A Megyei Bíróság 2002 júliusában vette hivatalos nyilvántartásba az egyesületet, majd felvételt nyertünk először a Megyei, majd az Országos Polgárőr Szövetség tagegyesületei közé.
Az egyesület életrehívását egy - az ezredfordulón egyre gyakoribbá váló jelenség tette szükségessé.
Az alkalmi besurranások, kisebb lopások mellett megjelent egy új tényező, az "átutazó bűnözés", amely célterületként a kisebb településeket szemelte ki magának. A szervezettségre jellemző. hogy már nem elégedtek meg az alkalom szülte lehetőségekkel, hanem akcióik előtt szabályos felderítést végeztek. Házaló árusoknak, ellenőrizhetetlen cégek üzletkötőinek álcázva magukat járták a falvakat, felmérték a potenciális áldozatokat, vagy elkövetési helyszíneket.
A hivatásos rendvédelmi szervek leterheltsége nem tette lehetővé, hogy teljes mértékben megelőzzenek és felderítsenek minden bűnözéshez kapcsolódó körülményt, ezért üdvözöltek örömmel minden társadalmi törekvést, amely munkájukat hatékonyabbá teheti. A gyakorlat ugyanis igazolta, hogy ahol ilyen önkéntes csoportok működnek, csökken a bűnelkövetések száma és javulnak a bűnözési statisztikák.
A polgárőrség elsődleges célja és alapfeladata a bűnmegelőzés, a bűnalkalmak korlátozása, a lakosság biztonságérzetének növelése, a magán és köztulajdon fokozott védelme. Ennek leghatékonyabb eszköze a megelőzést célzó, kiszámíthatatlan jelenlét, amely elbizonytalanítja és egyben elriasztja a bűnözői csoportokat, illetve elkövetőket.
Sokak számára a működésünk "láthatatlan" - hiszen a szolgálatok éjszaka vannak, abban az időszakban, amikor a településen csökken az aktív mozgás - de ettől még nem kevésbé hatékony.
Az egyesület létszáma az évek során csökkent különböző okok miatt, ezek közé tartoznak az elköltözés, a megváltozott munkahelyi időbeosztások, amelyek nem teszik lehetővé az aktív szolgálatellátást. És sajnos történtek halálesetek is. Azokra a polgárőrtársakra, akik már nem lehetnek köztünk, tisztelettel és kegyelettel emlékezünk.
A létszámcsökkenéssel szemben történtek tagfelvételek is, bár jóval kisebb mértékben.
Az optimális terhelhetőség - személyenként kéthavonta 1 szolgálat - hetente 3 alkalommal tesz lehetővé szolgálatellátást.
A szolgálati feladatok végrehajtása kezdetben egy magánszemély által felajánlott, később egyesületi tulajdonban levő gépkocsival történt.
Jelenleg saját gépjárművel végezzük a járőrozést, ez a jelenlegi gazdasági helyzet figyelembevételével döntöen befolyásolja az optimális terhelhetőséget.
Az alapszabályban foglalt feladatok később bővültek, hiszen évek óta aktívan közreműködünk társadalmi rendezvények bonyolításában is, mint például a falunap biztosítása.
Nyitottak és fogadókészek vagyunk mindenre, ami segíti és erősíti a társadalmi összefogást, ezáltal az embereket.
Önkéntes munkánk lényegét tükrözi a mottónk is, ezt azonban csak az értheti meg teljes mélységében, aki maga is részese a feladatnak, vagy kellő mértékben tájékozódik, mielőtt ítéletet mond.
*****************************************************